Do woja marsz

Płyta CD - nr kat: COPWP 23 - nakład wyczerpany
Kaseta - nr kat: COPWP 24

Wykonawcy:
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP i zaproszeni goście.

Repertuar:
1. Powołanie
2. Do woja marsz
3. Po ten kwiat czerwony
4. Gdy nasi chłopcy maszerują
5. A gdzie to miasto
6. Przyjedź, mamo na przysięgę
7. Ziemio wiślana
8. Nie żałujcie serca dziewczyny
9. Zostały tylko ślady podków
10. Dosyć już wojenki pani
11. Jeszcze gdzieś trąbka gra
12. Napisz, Maciek, że mnie kochasz
13. Na strażnicy
14. Morze, nasze morze
15. Marsz lotników
16. Na to idziemy

Piosenka wojskowa była zawsze wierną i nieodłączną towarzyszką żołnierza. Na wojnie czuła jak matka, dodawała otuchy i niosła nadzieję. Uczyła miłości do Ojczyzny i zagrzewała do boju. W czasie pokoju jest ciągle obecna w życiu żołnierza. Bez niej przecież nie sposób maszerować czy odpoczywać. W piosence „Powołanie” śpiewamy:
„Na służbie bywa dniem i nocą,
I żyje się piosence śpiewająco,
Jak gdyby w wojsku już służyła nie od dziś...”

Niegdyś żołnierskie śpiewanie miało swoje święto. Najgłośniej było słychać piosenki żołnierskie z Kołobrzegu. Do dziś nucą i wiarusy, i poborowi, i cywile „Po ten kwiat czerwony”, „Przyjedź mamo na przysięgę” czy „Do woja marsz”. Właśnie tam powstało najwięcej szlagierów współczesnej piosenki żołnierskiej. Przeboje te tworzyli najlepsi autorzy i kompozytorzy m.in. Jerzy Wasowski, Katarzyna Gaertner, Ernest Bryl, Bogusław Klimczuk, Edward Czerny, Władysław Szpilman, Tadeusz Kubiak oraz najpopularniejsi wykonawcy m.in. Anna German, Anna Jantar, Maryla Rodowicz, Wojciech Siemion, Ryszard Rynkowski, Czerwone Gitary, Trubadurzy.
Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego jest dziś na polskim rynku fonograficznym jedynym wydawcą płyt i kaset w wykonaniu instytucji artystycznych, zawierających pieśni patriotyczne, marsze wojskowe i państwowe oraz piosenki żołnierskie – nie tylko dla wojskowych: „Pieśni i hymny polskie”, „Orzeł Biały”, „Do Ciebie Polsko”, „Ułani, Ułani”, „Marsze i sygnały Wojska Polskiego”, „Hymny państw NATO”, a także pieśni religijne: „Boże, coś Polskę”, „Żołnierskie kolędowanie”, „Gorzkie żale”, „Msza Polska”, „Droga krzyżowa”, „Pieśni wielkanocne”.
Repertuar zawarty na płycie nie jest chronologiczną dokumentacją popularnych przebojów żołnierskich, lecz wyborem najbardziej znanych piosenek w nowoczesnym opracowaniu muzycznym i wykonaniu przez grupę estradową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wszystkie są jak paleta barw żołnierskiego munduru. Znajdzie tu dla siebie piosenkę nie tylko żołnierz wojsk lądowych, ale także marynarz („Morze, nasze morze” z 1925 r.), lotnik („Marsz lotników” z 1930 r.) czy funkcjonariusz Straży Granicznej („Na strażnicy” z 1951 r.). Pozostałych kilka piosenek doczekało się premierowego nagrania.

Życząc Państwu miłej zabawy w czasie słuchania dobrych, starych, żołnierskich piosenek, wierzymy, że jeszcze nie raz zanucimy wszyscy:
„Wojsko dla was śpiewa dziewczyny,
Wojsko wasze jest,
Nie żałujcie wojsku serc”.

Adam Buszko