Europa - Hymny Państwowe

44 WĘGRY
45 WIELKA BRYTANIA
46 WŁOCHY

Płyta CD "Europa - hymny państwowe", zawierającą 45 nagranych w wersji instrumentalnej hymnów państwowych i hymn Unii Europejskiej "Oda do radości". W książce dołączonej do płyty umieszczono podstawowe informacje o państwach Europy w wersji polskiej i angielskiej /nazwa stolicy, powierzchnia, ludność, ustrój, język, położenie, flaga/.
Europa to część świata znajdująca się na półkuli północnej, stanowiąca wraz z Azją kontynent zwany Eurazją, o powierzchni ponad 10 mln. km2. Nazwa kontynentu pochodzi od greckiego słowa Euros, użytego przez Herodota na określenie obszarów leżących na północ od morza Egejskiego i Peloponezu.
Dzisiejszą Europę stanowią 45 krajów o różnych ustrojach politycznych. Tragiczne wydarzenia ubiegłego wieku zdecydowały o pojawieniu się idei nadania narodom Europy wspólnego, instytucjonalnego kształtu, który pozwoliłby godzić różne interesy i rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy. Pierwszym krokiem ku zjednoczeniu Europy było podpisanie w kwietniu 1951 r przez sześć państw – Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy Traktatu Paryskiego, powołującego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS). Organizacja ta została powołana na 50 lat. Dziś te zadania realizuje Wspólnota Europejska.
Sukces EWWiS zachęcił założycielską szóstkę do kolejnych kroków ku zjednoczeniu. W 1957 r. w Rzymie podpisano dwa traktaty o ogromnym znaczeniu dla Europy. Pierwszy z nich powołał do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Na podstawie drugiego traktatu powstała Euratom – organizacja współpracy państw w przemyśle nuklearnym. Organizacje te: Wspólnota Europejska i Euratom istnieją i działają nadal, występując pod jednolitą nazwą: Wspólnoty Europejskie i są częścią Unii Europejskiej.
Polityczne i gospodarcze ugrupowanie piętnastu demokratycznych państw tworzących Unię Europejską postanowiły ściśle ze sobą współpracować budując dobrobyt i bezpieczeństwo, nie rezygnując przy tym z własnej niepodległości i odrębności narodowej. Dla osiągnięcia wspólnych celów dobrowolnie przekazały Unii – w drodze umów międzynarodowych – pewne kompetencje, tak, aby realizacja tych zamierzeń była możliwa. W ten sposób powstał jedyny w skali świata związek państw, który kojarzy ich interesy narodowe ze wspólnymi korzyściami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi.
W instytucjach Unii Europejskiej języki urzędowe wszystkich krajów członkowskich są na równych prawach.

W wielu dokumentach i deklaracjach, które dały początek współpracy państw europejskich znajdują się odniesienia do łączących Europejczyków wspólnych korzeni chrześcijańskich. Do tych korzeni odwoływał się często Ojciec Święty Jan Paweł II, który w przemówieniu, wygłoszonym w Sejmie RP w 1999 r. powiedział: „Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską. Doświadczenia dziejowe, jakie posiada Naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszcza do umacniania pokoju i bezpieczeństwa w Europie”. Dalej papież powiedział: „ Kościół przestrzega przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych i przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia. Nową jedność Europy, jeśli chcemy by była ona trwała, winniśmy budować na tych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały z uwzględnieniem bogactwa i rożnych kultur i tradycji poszczególnych narodów. Ma to być Wielka Wspólnota Ducha – „Europo otwórz drzwi Chrystusowi”.

Hymn państwowy to wzniosła pieśń patriotyczna, która symbolizuje suwerenność, poczucie wspólnoty, ciągłość tradycji i tożsamość danego narodu. Swą wymową nawiązuje do najistotniejszych wydarzeń w dziejach narodu. Stąd pieśń stanowiąca najwyższą świecką wartość duchową w każdym kraju, towarzyszy wszystkim uroczystościom o charakterze patriotyczno-państwowym, stanowi nieodłączny element oficjalnych wystąpień przedstawicieli danego państwa na arenie międzynarodowej, jest też niezwykle istotnym elementem mobilizacyjnym wszystkich sił społecznych w chwilach zagrożenia narodowego.
Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego. Powstał w Eegionie Nel Emilia we Włoszech, w lipcu 1797 roku, a jego autorem jest Józef Wybicki, najbliższy współpracownik gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Decyzją Rady Europejskiej z 1985 roku, hymnem Unii Europejskiej jest "Oda do Radości" – finał IX symfonii Ludwika van Beethovena, w którym autor wykorzystał tekst "Ody do Radości" Fryderyka Schillera.

Wyciąg z Dz. U. Z dnia 31 stycznia 1980r. o godle, barwach narodowych i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej:
Art. 14
Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto, mężczyźni w ubraniach cywilnych, zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, nie będący w zorganizowanej grupie, oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez uchylenie sztandaru.

Adam Buszko