Strona Główna
  AKTUALNOŚCI    ||    GARNIZONOWE ZESPOŁY CARITAS    ||    WYDAWNICTWO    ||    KONTAKT
27.07.2014
fotoWakacje w Chełmskim Ośrodku Wsparcia Bliźniego Caritas w Puszczy k/Chełma. II turnus.

 

         Od  14 – 27 lipca br. w Chełmskim Ośrodku Wsparcia Bliźniego Caritas w Puszczy k/Chełma odbył się II turnus obozu patriotyczno-sportowo-obronnego zorganizowanego przez Caritas Ordynariatu Polowego WP przy współfinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczestnikami obozu było pięćdziesięcioro młodych parafian m.in. z parafii wojskowej p.w. św. Floriana w Świętoszowie oraz okolic.

         Pierwszego dnia po dwunastogodzinnej podróży czekał na nas zasłużony odpoczynek. Następnego poranka obozowicze zostali podzieleni na grupy oraz przydzieleni do swoich wychowawców. Całość regulował ramowy program dnia, a my przystąpiliśmy do jego realizacji.Każdy dzień zaczynał się pobudką o 7.15, potem poranny rozruch, czas na mycie a następnie apel. O godzinie 8.00 śniadanie, chwila odpoczynku i od 9.00 zajęcia w grupach. Cały dzień był podzielony na trzy bloki programowe (do południa, po południu i wieczorem). W tym czasie każda z grup uczestniczyła w określonych zajęciach. Były wśród nich: kąpiel w jeziorze, kajaki, rowerek wodny, kula wodna, opalanie się czyli „plażing smażing”, zajęcia plastyczne, ścianka wspinaczkowa, prezentacja broni, jazda konna, paintball, zajęcia sportowo – rekreacyjne, musztra, pokazy Policji i Straży Granicznej z psami, obsługa radiostacji, symulator strzałów z broni, szkolenie z ratownictwa medycznego, gokarty i wiele innych atrakcji.

Ponadto, każda grupa miała dyżur: na stołówce, liturgiczny i porządkowy. Oczywiście codziennie w centrum była Msza święta sprawowana o 19.30. Wyjątkowym wydarzeniem i wielką łaską była dla nas możliwość ucałowania relikwii Krzyża Świętego, które przywiózł nam ks. ppłk Grzegorz Kamiński. Tak się pięknie złożyło, iż podczas naszego turnusu relikwie te, nawiedzały parafię wojskowo – cywilną w Chełmie, gdzie ksiądz Grzegorz jest Proboszczem.

Po uczcie duchowej następowała wieczorna uczta rozrywkowa. Był to czas na zabawę, dyskotekę, kalambury, karaoke, ognisko, sport, bal przebierańców, konkurs fryzur czy okazja do obejrzenia filmu. Przez cały czas trwania obozu, każda z grup miała wspólnie wykonać plakat zatytułowany „Wakacje z MON”. Niezapomnianym wydarzeniem był wypad starszej młodzieży wraz z żołnierzami na nocny survival. Kilka dni później podobną okazję mieli młodsi obozowicze ale już w dzień.

Podczas obozu odbyły się dwie wycieczki. Pierwsza do Chełma, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić kopalnię kredy, Bazylikę NMP oraz wyjść na wieżę dzwonów. Druga, to całodniowy wyjazd do Zamościa. Tam zwiedzanie murów obronnych miasta, wizyta na rynku staromiejskim oraz w ZOO.

Dwutygodniowy okres pobytu w Puszczy minął błyskawicznie. Znowu sprawdziło się stare przysłowie, iż „wszystko co dobre szybko się kończy”. Nam pozostała opalenizna, uśmiech na twarzy i niezapomniane wspomnienia! Miejmy nadzieję, że taki obóz w naszym życiu kiedyś się jeszcze powtórzy.

ks. ppor. Piotr Furmański