Strona Główna
  AKTUALNOŚCI    ||    GARNIZONOWE ZESPOŁY CARITAS    ||    WYDAWNICTWO    ||    KONTAKT
29.11.2015
fotoWigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015

W pierwszą niedzielę Adwentu, 29 listopada, po raz dwudziesty drugi rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w tym roku realizowane pod hasłem „Głodni Miłosierdzia”. Dzięki prowadzonej od 22 lat akcji na polskich stołach wigilijnych zapłonęło kilkadziesiąt milionów charytatywnych świec, a pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. Tegoroczna akcja wesprze dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Tradycyjnie symbolem ekumenicznej akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych płonie świeca Caritas. Dzięki niej w całej Polsce dożywiane są tysiące dzieci w szkołach i świetlicach. Dzieci otrzymują też pomoce edukacyjne, uczestniczą też w różnych formach letniego wypoczynku. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy. W tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku. Pomoc przekazywana dzieciom realizowana jest najczęściej poprzez świetlice socjoterapeutyczne Caritas, których działa w Polsce , oraz przez Parafialne Zespoły Caritas, których działa blisko 5 tys. Tegoroczna kampania po raz szesnasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Stołeczna inauguracja akcji co roku organizowana jest przez organizację charytatywną innego obrządku. W tym roku odbędzie się ona 29 listopada o godz. 15.00 w Prawosławnej Katedrze Metropolitalnej pw. św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52). Kulminacja tegorocznej akcji będzie miała miejsce 22 grudnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym Caritas dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach, w którym 22 lata temu zrodziła się idea świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

KAI (az, lk /, Łódź Warszawa)

 

 

KAI