17.08.2016
fotoletni wypoczynek

Po raz trzeci w Pieninach w miejscośwości Czorsztyn, odbyły się kolonie letnie dla dzieci i młodzieży funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku i Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. W wypoczynku w dniach 01 – 11 sierpnia wzięło udział 45 dzieci. Kolonie zostały zorganizowane przez ks. ppłk SG Wiesława Kondraciuka pod patronatem NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej i przy pomocy Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Chełmie..
            Wypoczynek dzieci na koloniach to czas zapoznania się z pięknem Pienin i bogactwem kultury Czorsztyna i okolic. Służyły temu codzienne piesze wyprawy po górach. Był czas na zajęcia rekreacyjno – ruchowe,  na wspólną modlitwę i codzienną Mszę Świętą odprawianą w miejscowych kościołach i kaplicach.

W czasie  koloni dzieci wraz z wychowawcami zapoznali się z terenem Czorsztyna i okolic. Pierwszą wyprawą w góry było zdobycie „Góry Wdżar” i odwiedziny klasztoru Ojców Karmelitów w Kluszkowcach. Wraz z przewodnikiem panem Markiem Misztalem oraz wychowawcami zdobyły szczyt „Trzy Korony”. Na Trzy Korony doszły przez Wąwóz Szopczański przemierzając Pieniny od strony Sromowiec Niżnych.

Druga ważną i trudną wyprawa było przejście przez Wąwóz Homole, gdzie podziwiały niezwykle malownicze kaskady, wysokie kolorowe ściany sięgające 120 metrów i bogatą florę porostów. Następnie zdobyły szczyt „Wysoka” i podziwiając piękną panoramę Beskidu Sądeckiego  zeszły do Jaworek. Ta wyprawa okazała się najtrudniejszą i najbardziej wyczerpującą dla wszystkich.

Piękno Pienin dzieci podziwiały podczas wyprawy ze Sromowiec Niżnych przez Pieniński Przełom Dunajca do Szczawnicy. Trud ponad 3 godzinnego marszu został wynagrodzony pięknymi widokami Pienin: „Trzech Koron”, „Sokolnicy” czy „Zbójnickiego Skoku”.

Odwiedziły również Kraków. Miały okazje odwiedzić i pomodlić się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, następnie Sanktuarium św. Jana Pawła II i miejsca związane ze św. Bratem Albertem – Sanktuarium Ecce Homo.

Dzieci zwiedziły Uzdrowisko Szczawnica, gdzie mogły zasmakować leczniczych wód.  Spędziły także kilka godzin na termach „Gorący Potok” w Szaflarach.

Po udanym wypoczynku wszyscy wrócili do swoich rodziców i opiekunów z  nadzieję, iż

w czasie następnych wakacji spotkamy się znowu.

ks. ppłk SG Wiesław Kondraciuk