11.01.2017
.

Rzecznik rządu oraz rzecznik resortu obrony narodowej zapowiedzieli podczas konferencji prasowej 10 stycznia br., że w najbliższą sobotę – 14 stycznia, w 16 miastach Polski będą miały miejsce pikniki wojskowe pod hasłem „Bezpieczna Polska”. Przygotowanie tych spotkań z okazji powitania wojsk amerykańskich w naszym kraju zostało powierzone Urzędom Wojewódzkim oraz Wojewódzkim Sztabom Wojskowym.

Prezentacje uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty zostaną połączone z akcją charytatywną na rzecz
chrześcijańskich rodzin w Syrii.

Harcerze oraz członkowie organizacji proobronnych będą kwestować w następujących miastach: Żaganiu, Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku, Wrocławiu, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Opolu i Katowicach.

Zebrane fundusze Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przekaże Stowarzyszeniu „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które pomaga najbardziej poszkodowanym wskutek wojny w Syrii.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” z uznaniem odniósł się do tej inicjatywy: „
Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Caritas Ordynariatu wybrało najlepszą i najbardziej oczekiwaną formę pomocy. Ofiarami wojny są zawsze najsłabsi: kobiety, dzieci i starcy – oni pozostali na miejscu. Tą akcją pokazujecie Państwo wrażliwość Polaków, którzy od lat wspierają uchodźców w Iraku i Syrii. Polska – Ojczyzna „Solidarności” – poprzez tę akcję służb mundurowych, pokazuje swoją solidarność z najsłabszymi. A ofiarność Polaków pozwala nam powiedzieć: ludzie są o wiele lepsi niż nam się wydaje!”

Zbiórka pieniężna zostanie przeprowadzona 14 stycznia br. od godz. 12.00 do godz. 17.00 w następujących miejscach:
1. ŻAGAŃ, pl. gen. Stanisława Maczka przy ul. Jana Pawła II
2. WARSZAWA, pl. Piłsudskiego
3. GDYNIA, Skwer Kościuszki
4. POZNAŃ, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, ul. Wojska Polskiego 86/90
5. ŁÓDŹ, ul. Piotrkowska (na odcinku od ul. Zamenhoffa do ul. Tuwima)
6. BIAŁYSTOK, Jednostka Wojskowa (koszary 18. pułku rozpoznawczego, ul. Kawaleryjska 70) lub Rynek Kościuszki
7. WROCŁAW, teren Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
8. KIELCE, pl. Wolności