24.07.2017
fotoRelacja

Kolonie dla dzieci ze Straży Granicznej w Ustce

W dniach od 10 do 21 lipca nad polskim morzem w miejscowości Ustka, odbyły się kolonie letnie dla dzieci i młodzieży funkcjonariuszy i pracowników Oddziałów SG w Chełmie i Białymstoku. W wypoczynku wzięło udział 45 osób. Kolonie zostały zorganizowane przez ks. ppłk SG Wiesława Kondraciuka pod patronatem NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej i przy pomocy Rzymskokatolickiej Parafii Ordynariatu Polowego w Białej Podlaskiej.

Organizatorzy wypoczynku i kadra pedagogiczna kładła duży nacisk na aktywność ruchową przeplataną z rekreacją na plaży. Słoneczna pogoda pozwoliła spędzić tam wiele czasu zażywając kąpieli morskich i słonecznych. Dzieci codziennie uczestniczyły w zajęciach rekreacyjno-ruchowych, także w Aquaparku w Redzikowie. W ramach integracji rozegrano mecz towarzyski z drużyną kolonii Caritas Ordynariatu Polowego. Czas spędzony na meczu dopełnił wspólny wieczór pogodny i dyskoteka integracyjna. Nie zabrakło też czasu na modlitwę, śpiew i codzienną Eucharystię odprawianą w różnych miejscach, między innymi w Kościele Parafii Marynarki Wojennej w Gdyni. W ramach czasu spędzanego wspólnie organizowano dyskoteki, zabawy sportowe, grilla oraz naukę tańca towarzyskiego. Dzieci uczyły się samodzielności i odpowiedzialności poprzez obowiązek utrzymywania w czystości swojego pokoju, łazienki i korytarza internatu oraz dyżury liturgiczne.

W trakcie kolonii uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem Ustkę i Darłowo, poznały historię obu miast. Zwiedziły Port Marynarki Wojennej w Gdyni, w tym okręty: ORP Wodnik i ORP Kościuszko. Następnie oglądały miasto Gdynia i okręt muzeum ORP Błyskawica. W Darłowie udali się do Jednostki Grupy Lotniczej zajmującej się ratownictwem morskim. Lekcja przyrody odbyła się w Dolinie Charlotty, gdzie znajduje się kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy połączony z zoo i fokarium.

Kolonie odbyły się dzięki dofinansowaniu Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego z siedzibą w Warszawie oraz NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Po udanym wypoczynku dzieci bezpiecznie wróciły do swoich rodziców i  opiekunów. Wszyscy wyrazili nadzieję, iż w czasie następnych wakacji spotkają się znowu.